כיצד קניין רוחני משפיע על שווי חברות?

בשנים האחרונות, נכסים בלתי מוחשיים אשר מהווים את מוקדי השווי של חברות רבות, נמצאים במוקד זירות קרב משפטיות בהיקפים של מיליארדי דולרים ולכן יש חשיבות מכרעת להגנה פטנטית על נכסים אלה

ד"ר, אתי לוצאטו | קבוצת לוצאטו

על קניין רוחני ושווי של חברות
 
הקניין הרוחני נחשב לאחד התחומים החשובים והמשפיעים בצמיחתן הכלכלית של תאגידים ומדינות. כמעט 80% מהערך המצרפי של חברות ציבוריות בעולם המערבי מיוחס לקניין רוחני, 
והכוונה היא למכלול שלם ורחב של נכסים בלתי מוחשיים כגון מותגים (סימני מסחר), שם דומיין,  זכויות יוצרים (על ספרים, סרטים ומוזיקה, למשל) ופטנטים (על חדשנות טכנולוגית של תהליכים, מוצרים ושימושים חדשים). כמו כן, קיימים מדגמים, שזוהי הגנה על הצורה בלבד. הווה אומר: על עיצוב המוצר ולא על הפונקציונליות, כך שמי שיעצב אחרת יוצא מתחום ההגנה של המדגם. בחלק של המקרים והם לא מעטים, ניתן להגן על מוצר הן בפטנט והן במדגם. למשל, אם חברת תרופות המציאה מולקולה חדשה כתרופה היא יכולה לתת צורה מיוחדת לתרופה ולהגן הן על הצורה הייחודית באמצעות מדגם והן על השם באמצעות סימן מסחר.
 
כאמור, כדי להבטיח שחברה תוכל ליהנות מפירות המצאותיה עליה להגן עליהן וישנן דרכים שונות להגן על הקניין הרוחני, תוך התאמת האמצעי לצרכים השונים - דרך זכויות יוצרים וסימני מסחר ועד רישום פטנטים. בכל מקרה, נדרשת התאמת ההגנה לאסטרטגיה העסקית. 
 
נכסים בלתי מוחשיים שונים נמצאים בשנים האחרונות במוקד זירות קרב משפטיות בהיקפים של מיליארדי דולרים וקשורות בטבורן למוקדי השווי של חברות רבות - לקניינן הרוחני.
 

לערוץ 90 שניות לחץ כאן>>