ללא מים אין חיים: החשיבות של ניהול מחזור המים

הנחת תשתית צינורות המים היא אחת מההוצאות הכי גדולות בבנייה ושדרוג של מבנים, בעזרת טכנולוגיה ייחודית ניתן לנהל את מחזור המים ולחסוך בעלויות תפעוליות

פיליפ ברמי, מנכ"ל | שניידר אלקטריק ישראל

לפני כמה שנים טיילתי במצרים לאורכו של נהר הנילוס ובאחת ההפסקות ניגשתי לברז שנמצא כמה מטרים ממנו, אך לא יצאו ממנו מים למרות הזמינות והקרבה. 
הנחת תשתית צינורות המים היא אחת מההוצאות הכי כבדות בבנייה ושדרוג מבנים. אך כיום, כבר לא מספיק שהמים רק יעברו בצינורות וחשוב לדאוג לאיכות וחיסכון. כדי לעשות זאת צריך להתחיל לנהל את מחזור המים. הפתרון? ניטור רציף. 
 
בעזרת חיישנים המותקנים ישירות בתוך צנרת המים ניתן לדעת את גיל ואיכות המים בצנרת, לזהות דליפות וגניבות ולקבל דוחות מעקב שוטפים. החיישנים כוללים מערכות GPS, כך שבכל תקלה יהיה ניתן להגיע ישירות למוקד הבעיה ולחסוך עלויות פתיחת צנרת מיותרות. 
 
מערכות הניהול החכמות של המים נותנות מענה לכל מחזור החיים של המים-שאיבה, התפלה ושפכים. למעשה, המערכות עובדות בסנכרון ובכך יכולות להקטין גם את כל צריכת האנרגיה והעלויות הכרוכות בהעברת מים בכ-30% וכמובן גם את צריכת המים. 
 
בחזרה לנילוס, מים מהווים מקור לחיים במדינה כמו מצרים ובשל היעדר תשתיות הרוב המכריע של התושבים מצטופף לגדות הנהר כדי לשאוב מים. אך לא רק במצרים, יותר מ- 40% מאוכלוסיית העולם חיה במצוקת מים והדרישה העולמית למים רק גוברת. 
לכן, ליעילות לאורך כל מחזור המים יש חשיבות כלכלית וסביבתית לטווח הקצר ולטווח הרחוק, כי כמו חשמל, גם ללא מים אין חיים. 
 

לערוץ 90 שניות לחץ כאן>>