יש לכם שותפים למיזם? אל תתחילו בלי הסכם

להסכם מייסדים יש חשיבות מכרעת בהצלחת המיזם. הוא מכתיב את האסטרטגיה הניהולית וגם שומר על זכויות המייסדים עם כניסתו של משקיע או שותף חדש. אז גם אם השותף למיזם הוא אדם שאתם סומכים עליו, אל תוותרו על הסכם המייסדים.

מיכל לוצאטו, עו"ד | לוצאטו- משרד עו"ד

יש לכם שותפים למיזם? אל תתחילו בלי הסכם 
 
בין אם מדובר בחבר, קרוב משפחה או מכר רחוק, במידה והחלטתם לצאת לדרך עסקית יחד עם שותפים, מומלץ מאוד שתעשו זאת עם הסכם. ברוב המקרים שותפים למיזם יקימו חברה בע"מ (בערבון מוגבל). לעיתים קרובות, עקב היכרות מוקדמת של השותפים, הצדדים בוחרים לוותר על הסכם מייסדים לאור תחושת האמון הקיימת, וזו בדרך כלל טעות. 
 
הסכם מייסדים הוא חוזה שמסדיר את היחסים בין השותפים. יש לו חשיבות רבה, ולעיתים אף מכרעת, בהצלחת המיזם או כישלונו, וחשיבות קריטית בשמירת זכויות המייסדים אשר לפעמים נרמסות עם כניסתו של משקיע גדול או שותף חדש במיזם.
 
למרות שניתן לחתום על הסכם מייסדים בכל שלב בחייו של המיזם, מאוד מומלץ לערוך אותו כבר בשלב הראשון. במקרים רבים, מרבית תשומת הלב של יזמים בתחילת דרכם מופנית לשאלה כיצד להפוך את המיזם לרווחי ולא לאספקטים הניהוליים של המיזם. הסכם מייסדים יתרום לניהול התקין של המיזם כבר מתחילת דרכו וימנע, או לפחות יצמצם, חילוקי דעות ומחלוקות שעלולים לעלות במהלך ניהולו.
 
בנוסף, רצוי שעורך דין בעל ניסיון ובקיאות בתחום העסקים אליו קשור המיזם יהיה מעורב בהכנת ההסכם. לכן לא מומלץ להוריד מהאינטרנט הסכם סטנדרטי, אלא להתאים אותו לתחום הפעילות הספציפי של החברה.
 

לערוץ 90 שניות לחץ כאן>>