כיצד חוק מיחזור הפסולת האלקטרונית משפיע על כל אחד מאתנו?

החוק למיחזור פסולת שנכנס לתוקף בשנת 2014 הוביל לשינוי סביבתי, כלכלי וחברתי בישראל. הדרך עוד ארוכה אבל לפחות אנחנו בדרך הנכונה.

צחי עין גל, מנכ"ל | אקומיוניטי

כאשר מוצר חשמלי יוצא מכלל שימוש, ישנה תחושה כי הוא סיים את מעגל החיים שלו. אך למעשה הוא נכנס למעגל חדש, מעגל המיחזור.
ההבנה הגוברת בהכרחיות של מיחזור נאות, הובילה בין השאר לחוק מיחזור פסולת אלקטרונית, אז כיצד השפיע החוק על האזרחים והסביבה?
 
ראשית, כאשר רוכשים מוצר חשמלי חדש, ומעוניינים להחזיר את הישן מאותו סוג –המשווק נדרש לאסוף אותו ללא תשלום וללא תמורה. משם הוא עושה את דרכו לאתרי טיפול מורשים. בעקבות החוק נסגרו לא מעט אתרי טיפול ללא רישיון, אשר הסבו נזק סביבתי כבד. נזק סביבתי נוסף שנגרם נבע מהטמנת סוללות. 
 
אך כיום, כחלק מכניסת החוק, גופי היישום דואגים להעברת הסוללות לאירופה, ע"מ לבצע תהליך מיחזור מתקדם. עסקים רבים אשר נהגו למכור את הפסולת האלקטרונית לסוחרים, שחלקם אינם מורשים, חתמו על הסכם עם גוף היישום – המבטיח את העברת הציוד לאתרי טיפול מורשים. חנויות ורשתות המוכרות סוללות התקשרו עם אקומיוניטי שסיפקה להם אמצעי אסוף עבור סוללות אותן מביאים אזרחים למחזור ללא צורך ברכישת סוללות חדשות.
 
הישג משמעותי נוסף, הוא סעיף 25 לחוק אשר הוביל את גופי היישום לשלב בעלי מוגבלויות בתהליך המחזור. זוהי הפעם הראשונה שחוקק בישראל חוק סביבתי כלכלי עם היבט חברתי רווחתי, שהגדיל את היקף בעלי המוגבלויות המועסקים בתחום, וכפועל יוצא תרם לקידום מעמדם והשתלבותם בחברה. 
 
ביחד עם כל אחד מכם, נצליח לעשות שינוי סביבתי וחברתי אמיתי בישראל! 
כזה שמתחיל במודעות למעגל החיים שמייצרת הפסולת האלקטרונית.
 

לערוץ 90 שניות לחץ כאן>>