על גגות תל אביב: בנייה לא חוקית בבניינים של תמ"א 38

התמודדות עם בניה ללא היתר שהתבצעה במשך השנים בבניין היא אחת הבעיות הקשות בתכנון בניין חדש בפרויקט תמ"א 38

עמיקם ברגר, סמנכ"ל | בניני העיר הלבנה

אחת הבעיות הקשות בתכנון בניין חדש בפרויקט תמ"א היא ההתמודדות עם בניה שהתבצעה  במשך השנים בבניין הקיים ללא היתר. 

תמ"א 38 מעניקה תוספת זכויות שנמדדות יחסית לשטחים בבניין הקיים. פרט חשוב מאד הוא שהטבות אלו ניתנות רק יחסית לדירות הקיימות עם היתר בניה. לא יכולים להימדד שטחים שנבנו או סופחו אל הדירות ללא היתר בניה. הנה כמה דוגמאות:

רבים מהבניינים בתל אביב נבנו במקור עם חדרי כביסה על הגג לשימוש משותף של כל דיירי הבניין. עם השנים, נסגר חדר זה לשימוש מגורים פרטי, הורחב ליחידת דיור שלמה שבה אף התבצעו עסקאות. כיום דירה זו משמשת כנכס מניב שנרכש על ידי מחזיקו הנוכחי. היחידה הזו "לא קיימת " מבחינת הרשויות אך הבעלים דורש תמורה הולמת לנכס שבידו.

דוגמא שניה: ישנם בניינים בהם נבנו קומות מרתף לשימוש שהוגדר "חדר הסקה משותף" או "מחסן". גם שטחים אלו הפכו עם השנים ליחידות דיור המוחזקות כיום על ידי בעלים שרכשו אותן במהלך השנים ודורשים תמורה.

סוג אחר של נכסים בעייתיים הן דירות גן או גג אשר סופחו אליהן במהלך השנים שטחי גינות או גגות משותפים. גם נכסים אלו עברו עם השנים בעלויות בערך גבוה יותר וכיום דורשים בעליהן תמורה הולמת לנכס הקיים. 

לבעיות הללו אין פתרון קסם והוא תלוי ביצירתיות וההתמדה של היזם, בוויתור מצד בעלי הדירות האחרים או לחילופין, בצער רב, ביטולו של הפרויקט.  

 

לערוץ 90 שניות לחץ כאן>>