יש לכם רעיון חדש? כך תגנו עליו

האפשרות להגן על רעיון בפטנט תלויה במידת הבשלות שלו וכדי לבחון זאת, יש מספר תחנות בדרך שאסור לוותר עליהן. ביצוע סקר פטנטים הוא השלב הראשון, אז כיצד עושים זאת?

ד"ר כפיר לוצאטו, עורך פטנטים ונשיא | קבוצת לוצאטו

יש לכם רעיון? כך תגנו עליו
כמעט מידי יום אני פוגש יזמים וממציאים עם עיניים בורקות המציגים לי רעיון חדש ומבקשים להגן עליו. לא כל הרעיונות מוצלחים וישימים, אך יש ביניהם לא מעט רעיונות טובים שיכולים להפוך לאמצאות משמעותיות. אך כיצד ניתן להגן על רעיון? התשובה תלויה במידת הבשלות שלו. 

כדי לקבל הגנה בפטנט, עלינו לעבור מספר תחנות, למשל:
- לבצע חיפוש מקדים - התנאים המרכזיים המוגדרים בחוק לרישום פטנטים, הם שהאמצאה היא חדשה ושאינה מובנית מאליה לבעל מקצוע בתחום הרלוונטי. על מנת לבדוק אם הרעיון חדש ובעל התקדמות המצאתית, יש לבצע סקר פטנטים מקיף כדי לוודא שלא נרשם פטנט על אמצאה דומה.
- האמצאה חייבת להיות חסויה - יש לשמור עליה בסוד עד למועד הגשת בקשת הפטנט, מאחר וחשיפה מוקדמת של הרעיון, תמנע את קבלת הפטנט ואם הפטנט התקבל בטעות על אף הפרסום המוקדם, הוא יהיה חסר תוקף.

איך מגנים על רעיון?
אחרי שהבדיקות הראו שלכאורה האמצאה עומדת בכל דרישות החוק, ניתן להגיש בקשה לרישום פטנט באותה המדינה בה אתם מעוניינים להשיג מונופולין. יש לזכור שההגנות המוענקות על ידי הפטנט הינן טריטוריאליות. כלומר, במדינה שלא הוגשה בה בקשה לפטנט לא יהיו לממציא זכויות כלשהן על קניינו הרוחני וכל אחד יוכל לנצל בה את האמצאה באופן חופשי.

 

לערוץ 90 שניות לחץ כאן>>