תמורות בתמ"א 38: מלכודת הדבש של הצעת היזמים

יזמים חדשים רבים שאינם יודעים לבצע תחשיב נכון של הפרויקט, נעתרים לדרישות הסף המופרזות של המכרז ואף מוסיפים עליהן תמורות נוספות גבוהות מדי. ממה חשוב להיזהר?

עמיקם ברגר, סמנכ"ל | בניני העיר הלבנה

לאחרונה אנו עדים להתגבשות תהליך בעייתי במכרזי יזמים בפרויקטים של תמ"א 38.
 
היוזמה למכרז בו נבחר היזם על סמך התמורות הגבוהות ביותר, מגיעה בדרך כלל מנציגויות הבעלים, שמחפשות את הגדלת תמורתן בכל מחיר ודורשות מעורכי הדין של הקבוצה לפרסם מכרז עם תנאי סף גבוהים ביותר.
 
מנגד, רואים תופעה של חברות יזמיות ללא נסיון מקומי או מקצועי מספקים שמנסות בכל זאת למצב את מקומן בענף. התופעה בולטת במיוחד בתל אביב בה מנסים את כוחם יזמים חדשים רבים שאינם יודעים  לבצע תחשיב נכון של הפרויקט, נעתרים לדרישות הסף המופרזות ואף מוסיפים עליהן תמורות נוספות גבוהות מדי.
 
אם ישנן מספר הצעות עם תמורות דומות ואחת חריגה, סביר להניח שיש בה הנחת יסוד שגויה: הערכת עלות ביצוע נמוכה מדי, הערכת משך ביצוע קצרה מדי שמשפיעה על העלויות, אומדן מחירי מכירת דירות גבוה מדי וכדומה.  
 
אבל לא תמיד חוסר הנסיון הוא שמוביל להצעות מופרזות. לעיתים מדובר באסטרטגיה מחושבת מראש להבחר כיזם הפרויקט ולאחר מכן "לשפר עמדות" מול קבוצת הבעלים שכבר התעייפה קצת מהתהליך ולא תחזור לבחירת יזם אחר.  
 
כבר כיום ניתן לראות סנוניות ראשונות של חברות החוזרות בהן מהצעות שנתנו  אך ההשלכות יכולות להיות מרחיקות לכת אף יותר – על כך נדבר בשבוע הבא. 
 
 

לערוץ 90 שניות לחץ כאן>>