כדי להתייעל צריך להתחיל לנהל: התוכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית

התוכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית הציבה לא מעט אתגרים בפני גופים ציבוריים ומסחריים, אך לעמידה ביעדי התכנית יש יתרונות רבים. שמירה על כדור הארץ, התחממות גלובאלית, הפחתת פליטה מזהמת וצמצום צריכת אנרגיה, הם מושגים שאנחנו נתקלים בהם על בסיס יומיומי.

פיליפ ברמי, מנכ"ל | שניידר אלקטריק בישראל

יש להם חשיבות סביבתית, לאומית וכלכלית ולכן בשנת 2010 פרסם משרד התשתיות והאנרגיה את "התוכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית".
בגדול, מטרת התוכנית היא לשפר את איכות החיים, לחסוך בהוצאות האנרגיה, לשמור על מאזן אקולוגי חיובי ולהפחית את הנטל הכלכלי והתלות בייבוא אנרגיה.
אבל כדי להתחיל להתייעל צריך להתחיל לנהל.
בעוד שלאדם פרטי הכלים ליישום התוכנית הם באופן יחסי פשוטים יותר-אצל גופים ציבוריים ומסחריים תחום ניהול האנרגיה הוא מורכב, אך בעל חשיבות עליונה. בשנים שקדמו לפרסום התוכנית, צריכת החשמל של ארגונים גדולים היוותה אחוז ניכר מהוצאות הארגון.
אז איך גופים ציבוריים ומסחריים יכולים לקדם את תחום ניהול האנרגיה וההתייעלות האנרגטית?
נתחיל בבסיס. בעזרת סקר אנרגיה ניתן למפות את כלל השימושים הצורכים אנרגיה בארגון, ועל פי סקר זה לתכנן ולהטמיע פרויקטים, שירותים ומוצרים, שיובילו לחיסכון אנרגטי וכלכלי משמעותי.
כיום, קיים מגוון רחב של פתרונות בתחומים של חשמל חכם, תעשייה, תשתיות, תחום ה-IT, תחום המים, בקרת מבנה ועוד.
לאחר שמיפינו את מגוון השימושים הצורכים אנרגיה נוכל להתאים פתרונות שונים, שיעבדו בסינרגיה, כך שהפתרון שיינתן לארגון יהיה הוליסטי ויתורגם לחסכון כספי.
אולם לא די בכך, בנייה של תוכנית עסקית שתביא לחיסכון אנרגטי יכולה לזכות את הארגון בהלוואות ומענקים במימון ממשלתי או פרטי.
בשורה התחתונה? לעמידה ביעדי התוכנית הלאומית יש רווח כפול-סביבתי וכלכלי.
 
 
 
 
 

לערוץ 90 שניות לחץ כאן>>